Judo v Československu
Jiu-jitsu sa objavuje na území bývalého Československa v roku 1907, kedy sa začína nacvičovať podľa nemeckých publikácií. V tých časoch je hlavným propagátorom tohto bojového umenia Prof. František Smotlacha. Pod jeho vedením začína organizovaný výcvik jiu-jitsu v rámci vysokoškolských oddielov. O tri roky neskôr sa jiu-jitsu oficiálne nacvičuje aj v rámci ozbrojených zložiek a vo viacerých mestách ČSR prebiehajú aj kurzy pre verejnosť. V roku 1935 sa uskutočnil „veľký match o najlepšieho judistu ČSR“, ktorého víťazom sa stal Adolf Lebeda.
Československý zväz judo bol založený 3. apríla 1936. V tomto roku ČSR navštívil pri svojej ceste Európou aj zakladateľ judo – Prof. Jigoro Kano.
Ďalší rozmach judo nastáva po 2. svetovej vojne. V 50 – tých rokoch vzniká Slovenský zväz judo a v rokoch 60 tých má prakticky každé väčšie mesto svoj judistický oddiel. Český a Slovenský zväz judo (ČSZJ) má v tejto dobe viac ako 4000 členov.
Prvým československým pretekárom, ktorý štartoval za Československo na olympijských hrách bol Peter Jákl. Prvú medailu na OH získal pre krajinu Vladimír Kocman (3. miesto kategória bez rozdielu hmotností OH Moskva, 1980) z AŠK Dukla Banská Bystrica. V roku 1988 sa majstrom Európy stal Jiří Sosna.