Judo na Slovensku
Judo na Slovensku v rokoch 1946-1954 nemalo ešte svoje oddiely a kluby. V roku 1946 sa však už uskutočnilo rokovanie zástupcov slovenských telovýchovných organizácií, prof. Vladimíra Černušáka, Dr. Júliusa Chovana a Jána Valáška, s českým vedením ČSSJ o zásadách spoločného riadenia jiu jitsu (džuda) na Slovensku a v Čechách.
V roku 1954 sa Československé judo stáva členom EJU. V roku 1956 bol zriadený Československy zväz telesnej výchovy a naša športová organizácia dostáva nové oficiálne pomenovanie: Československý svaz/zväz judo (ČSSJ). V tomto roku vzniká zásluhou Róberta Bindera prvý slovenský klub judo, oddiel Slavoj Vinohrady Bratislava. Rok jeho založenia považujeme za oficiálny vznik športu judo na Slovensku.
V nasledovnom roku vzniká judo klub aj v na východe republiky. Ladislav Magyar založil Lokomotívu Košice. Hlavnou osobnosťou tohto obdobia je Róbert Binder, ktorý okrem tréningov a popularizácie judo po celom Slovensku spolupracuje s viacerými českými lektormi, zúčastňuje sa školení a seminárov a pôsobí v predsedníctve Československého svazu judo. Z týchto pionierskych rokov za zmienku stojí úspech Cypriána Chlepka, ktorý získal v roku 1957 v drese Dukly Plzeň ako prvý slovenský pretekár titul majster Československa, či tituly majsteriek republiky Vášovej a Putecovej zo Slavoja Bratislava z roku 1957. Aj keď do konca päťdesiatych rokov zostali oddiely Slavoj a Lokomotíva na Slovensku osamotené, semienko džuda bolo už zasiate, ba aj vyklíčené.
Dynamický nárast základne pokračuje aj nasledovné roky, pričom sa výrazne skvalitňujú tak tréningové podmienky ako aj tréningová metodika. Veľkým prínosom pre Slovenské judo bolo najmä presťahovanie armádneho celku Dukly Plzeň do Banskej Bystrice v roku 1968.
V čase rozdelenia Československa má ČSZJ 24 500 členov organizovaných v 282 oddieloch. Zväz formálne ukončil svoju činnosť dňa 3. 4. 1993, keď kongres EJU prijal za svojich riadnych členov Slovenský zväz judo a Český svaz judo.
Počas krátkej histórie samostatného slovenského juda dosiahli slovenský reprezentanti významné umiestnenia na svetových a európskych podujatiach.Najmä Jozef Krnáč, ktorý získal na OH 2004 v Aténach striebornú medailu, ďalej titul majstra sveta aj Európy ako junior, striebornú medailu z majstrovstiev Európy v mužskej kategórií (2002), titul akademického majstra sveta a bronzovú medailu z Univerziády (Malorca, 1999).
Dlhoročnou oporou našej reprezentácie je Marek Matuszek, ktorý štartoval na dvoch OH, a to v Atlante (1996) a v Sydney (2000). Medailové umiestnenia má z viacerých „A“ turnajov a Svetovej univerziády (2. miesto, Fukuoka 1995).
Svoj talent naznačil už v juniorskom veku Semir Pepic keď na ME juniorov 1991 vo fínskom Pieksamäki vybojoval vynikajúce 2. miesto. V roku 1999 v domácom prostredí obsadil vynikajíce 2. miesto na ME v Bratislava. Medailové umiestnenia má aj z viacerých „A“ turnajov.
Ďalším ušpešných džudistom našej krajny je Zoltán Palkovács, člen AŠK Dukla Banská Bystrica. Svoj talent potvrdil na ME juniorov v Ríme (1999) ziskom 2. miesta a na ME juniorov na Cypre (2000), kde obsadil tretie miesto vo váhovej kategórii do 100 Kg.
Ženské džudo má zastúpenie v historických tabulkách vďaka 3. miestu Jany Závackej z ME juniorov (1995) a Miroslavy Jánošíkovej, ktorá okrem 9. miesta na OH v Barcelone, získala pre Slovensko prvú historickú medailu z ME (Gdaňsk, 1994).
© 2007 - 2011 | webdesign created by ludodesign |